CENTROWANIE DYSZY WZGLĘDEM STOŁU

  • Kamil 

Po modyfikacji hotendu zdarza się, że pomimo ustawiania naszego modelu w slicerze w centrum stołu, wydrukowany obiekt jest przesunięty – najczęściej w osi Z. Jest to kłopotliwe szczególnie, jeżeli chcemy wykorzystać cały wolumen stołu naszej drukarki. Poniżej przeczytasz jak temu zaradzić.

Pomiary offsetu

W okolicy środka stołu nakleić taśmę. Następnie za pomocą linijki, wyznaczyć punkt przecięcia się przekątnych stołu, nanosząc go na wcześniej naklejoną taśmę.

Jeżeli nasza drukarka korzysta z #define Z_SAFE_HOMING, to po wywołaniu zerowania wszystkich osi (HOMING) dysza ustawi się w miejscu, gdzie “drukarka myśli” że znajduje się środek stołu. Jeżeli zaś po zerowaniu osi dysza parkuje w rogu  stołu, przesuwamy ją ręcznie w osi X i Y o odległość równą szerokości stołu podzieloną przez 2. 

W tym momencie wyznaczyliśmy różnicę między faktycznym a kalkulowanym środkiem stołu. Tylko że… ciężko ją  zmierzyć, bo całość przesłania dysza. Ustawiamy więc grzanie hotendu na temperaturę zgodną z założonym materiałem i wykonujemy 2mm ekstrakcję. Następnie podnosimy karetkę a w m miejscu gdzie znajdowała się dysza, zostaje kleks filamentu.

Może być potrzebne uniesienie dyszy o np. 1mm jeżeli filament nie chce się przykleić do stołu. Teraz wystarczy zmierzyć jego odległość od zaznaczonego wcześniej punktu przecięcia się przekątnych stołu i mamy wyznaczoną liczbowo wartość błędu.

Jaki widać na zdjęciu u mnie wyszło około 22mm.

Poprawiamy offset osi Y w Marlinie

W pliku configuration.h w okolicy linii 1318 usuwamy komentarz przed linią #define MANUAL_Y_HOME_POS i przypisujemy jej zmierzoną wcześniej wartość. Dla mnie będzie to -22. Czyli:

//przesuwam dysze 22mm w tyl
#define MANUAL_Y_HOME_POS -22
//#define MANUAL_Z_HOME_POS 0 

Wgrywamy Marlina z modyfikacjami.

Weryfikacja

Ponownie zerujemy osie drukarki, podgrzewamy hoetnd i wykonujemy 2mm ekstrakcję. U mnie wygląda to tak:

Oczywiście można tu jeszcze co nieco poprawić, ale jest znacznie lepiej niż na początku i mogę spokojnie puścić First layer calibration

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments