Hallon V3 dla MKS Gen L 1.0 – ender 3

  • Kamil 

Z racji tego, że w przeciągu kilku dni, parę osób zaczepiło mnie o konfigurację czujnika Hallon V3 z płytą MKS gen L V1.0, postanowiłem szybko sklecić ten artykuł. Opisywana konfiguracja dotyczy drukarki Ender 3

Artykuł jest zbiorem moich przemyśleń i doświadczeń. Nie biorę odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku opisanych tu czynności. 

Punktem wyjścia jest Marlin w wersji 1.1.9 do którego starałem się przenieść konfigurację udostępnioną przez GMZ. W zasadzie całość sprowadza się do edycji dwóch plików.  Configuration.h oraz Configuration_adv.h Tu zaznaczam, że moja płyta MKS współpracuje z wyświetlaczem MKS TFT 32, i świadomie zrezygnowałem z obsługi tego standardowego. Pozwala to zaoszczędzić sporo pamięci. Kolejnym założeniem jest, że drukarka ma jeden ekstruder. 

Żeby jednak nie było za łatwo z tą podmianą dwóch plików, trzeba będzie je edytować w kilku miejscach. Pierwsze z nich to parametry PID  (plik Configuration.h).

//============================= PID Settings ================================
...
#define DEFAULT_Kp 20.55
#define DEFAULT_Ki 1.36
#define DEFAULT_Kd 77.43

Te trzy wartości, są indywidualne dla każdej drukarki. Co więcej, zmieniają się np przy modyfikacji nawiewu, hotendu, jego silikonowej osłony, grzałek… wszystkiego co ma wpływa na rozchodzenie się ciepła w drukarce. Tutaj znajduje się instrukcja, krok po kroku, jak uzyskać te parametry za pomocą darmowego programu Pronterface. 

Kolejne parametry nad którymi trzeba się pochylić (włączyć dla bezpieczeństwa) to  zabezpieczenia termiczne w Marlinie

//===========================================================================
//======================== Thermal Runaway Protection =======================
//===========================================================================
...
#define THERMAL_PROTECTION_HOTENDS // Enable thermal protection for all extruders
#define THERMAL_PROTECTION_BED     // Enable thermal protection for the heated bed

Po krótce, jest to mechanizm który sprawdza, jak zmiana mocy na grzałkach, wpływa na ich temperaturę. Dla przykładu, jeżeli płyta straci odczyt z termistora hotendu, to w czasie jego nagrzewania, wykryje że oczekiwany w danym czasie wzrost (zmiana) temperatury są poza zakresem i zatrzyma wydruk wyłączając także grzałki. Dla tego mechanizmu kluczowe są wspomniane powyżej DEFAULT_KpDEFAULT_KiDEFAULT_Kd Parametry graniczne dla tego mechanizmu definiowane są w pliku Configuration_dev.h  Kolejną rzeczą która będzie indywidualna dla poszczególnych drukarek, to zdefiniowanie sterowników silników krokowych. Mamy do dyspozycji:

:['A4988', 'DRV8825', 'LV8729', 'L6470', 'TB6560', 'TB6600', 'TMC2100', 'TMC2130', 'TMC2130_STANDALONE', 'TMC2208', 'TMC2208_STANDALONE', 'TMC26X', 'TMC26X_STANDALONE', 'TMC2660', 'TMC2660_STANDALONE', 'TMC5130', 'TMC5130_STANDALONE'] 

Konfiguracja mojej drukarki to:

#define X_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
#define Y_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
#define Z_DRIVER_TYPE LV8729
//#define X2_DRIVER_TYPE A4988
//#define Y2_DRIVER_TYPE A4988
//#define Z2_DRIVER_TYPE A4988
#define E0_DRIVER_TYPE LV8729

Kilka linijek poniżej, kolejne parametry, bez sprawdzenia których, nie warto iść dalej. Chodzi o sprawdzenie ilości kroków naszych silników.  Moja konfiguracja wygląda następująco:

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 80, 80, 800, 196 }

Te wartości będą się różnić przede wszystkim, od użytych sterowników silników krokowych. Przystępnie kalibracja ekstrudera, została pokazana w tym filmie na YT. Oczywiście poza ekstruderem, należy zmierzyć pozostałe 3 silniki. Zasada jest identyczna, czyli posługując się (najłatwiej suwmiarką) dokonujemy pomiaru (np odległości karetki od stołu) następnie w menu drukarki wymuszamy przesunięcie w osi (tutaj Z) o 10mm i mierzymy ponownie odległość. Jeżeli jest ona różna od tej wymuszonej w menu drukarki, zmieniamy jej wartość w linijce powyżej i powtarzamy do uzyskania dokładnego wyniku. 

Poniżej zaczyna się sekcja, dotycząca samego czujnika Z – Probe. Ta część pochodzi z Marlina przygotowanego przez GMZ. Jedyna modyfikacja w moim pliku, dotyczy offsetu, czyli położenia czujnika względem dyszy. Ponieważ używam autorskiego uchwytu do próbnika, mój kod wygląda następująco:

#define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER -44 // X offset: -left +right [of the nozzle]
#define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER -4 // Y offset: -front +behind [the nozzle] 

Kolejna rzecz do ustawienia, to parametry wyświetlacza. Jak już wspomniałem na początku, używam wyświetlacza dotykowego, który komunikuje się z płytą po serialu, dlatego całkowicie wyłączyłem obsługę standardowego 12864:

#define NO_LCD_MENUS 

W Marlinie dla Endera 3, znajdujemy definicję 

#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER

Więc zakładam, że wystarczy tak samo wpisać w naszym pliku, aby korzystać z enderowego wyświetlacza. Oczywiście nie zapominając o zaquotowaniu wspomnianej wcześniej:

//#define NO_LCD_MENUS 

Czas na plik Configuration_adv.h

#if ENABLED(THERMAL_PROTECTION_HOTENDS)
#define THERMAL_PROTECTION_PERIOD 45 // Seconds
#define THERMAL_PROTECTION_HYSTERESIS 15 // Degrees Celsius

Parametry te, decydują o czułości zabezpieczenia termicznego, wspomnianego na początku artykułu. W moim przypadku (ponieważ miałem spore problemy) zmieniłem je znacząco, obniżając próg – zmniejszając czułość zabezpieczenia. Wynikało to z faktu, że uszkodziłem osłonę na hotendzie i wentylator powodował jego nadmierne wychładzanie. Dla własnego bezpieczeństwa warto zacząć od wartości domyślnych i w razie potrzeby dostosować je do własnych potrzeb. Pamiętając że nadmierne odstępstwo od domyślnych wartości, może zablokować działanie mechanizmu. 

Na koniec fajna rzecz, na którą uwagę zwrócił znajomy. Możliwość sterowania wentylatorem hotendu, ze złącza drugiego hotendu. Oczywiście ma to zastosowanie, jeżeli używamy tylko jednego ekstrudera. Włączamy to przez zmianę parametru

 #define E0_AUTO_FAN_PIN -1

 na

#define E0_AUTO_FAN_PIN 7

pamiętając o podłączeniu fana do złącza HE1

[spoiler title=’Pobierz pliki (za darmo)’ style=’green’ collapse_link=’true’][purchase_link id=”702″ text=”Zamów” style=”button” color=”gray”][/spoiler]

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments