Pokrywa elektroniki Ender 3, usb+SD

Problem z zamianą oryginalnej płyty Endera 3 na MKS GEN L jest taki, że tracimy łatwy dostęp do portu USB oraz karty pamięci. Z pomocą przychodzi adapter (w zasadzie przedłużka) USB, oraz zewnętrzny czytnik kart SD/SPI. Podłączenie czytnika opisuję na blogu. Najczęściej drukujemy nową obudowę i pokrywę elektroniki. Osobiście nie znalazłem nic, co by przepadło mi do gustu. A na pewno nic, z łatwo dostępnym portem USB oraz slotem kart SD.

Czyli projektujemy

Ale skoro projektujemy, to może nie trzeba będzie zmieniać obudowy? Zróbmy pokrywę, wpasowując w nią zaplanowane akcesoria. 

Bryła pokrywy zajmuje praktycznie całe miejsce pod stołem. Znalazły się tam: czytnik kart, przedłużka USB, turbina 5015 oraz sterujący nią termostat. Przewaga tej konstrukcji nad oryginalną, to oprócz wspomnianych USB i slotu SD, brak otworów przez które do środka były zasysane śmieci. Poza tym turbina 5015 i fakt że jest sterowana termostatem – znacznie obniżyła hałas. Wspomniany termostat (użyłem wersji na 40 stopni Celsjusza) jest oczywiście opcjonalny.

Śruby i mocowania

Pokrywa mocowana jest w trzech miejscach, dokładnie jak ta oryginalna od Creality. Złącze USB mocowane jest do frontu za pomocą M3x6 (wiem że to nieeleganckie, ale nie miałem pomysłu na ukrycie tych śrubek). Do mocowania turbiny używam M3x20. Czytnik kart SD, przykręcony jest za pomocą dwóch wkrętów do plastiku. Ostatni element, czyli termostat, ma swój własny uchwyt.  

Uchwyt z tyłu. Bardzo ważne, żeby śruba mocująca hotbead, nie zahaczyła o obudowę.

Test termistora przed założeniem obudowy.

Wiem, RÓŻ.

Druk

Pokrywa została zaprojektowana tak, aby można był ją wydrukować bez podpór. Zdjęcie poniżej pokazuje orientację wydruku.

Post scriptum

Ponieważ MKS GEN L ma całkowicie inny rozstaw otworów mocujących, należy posłużyć się adapterem. Polecam moją konstrukcję. Link do pobrania, znajduje się na końcu artykułu.

Pobierz .stl ADAPTERA z Thingverse

Pobierz .stl OBUDOWY z Thingverse

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
2 years ago

podpowiesz jak podłączyć termostat?