Wyciszanie drukarki 3D, Ender 3

  • Kamil 

Hałas oraz czas wydruku. Dwie najbardziej frustrujące rzeczy, w druku 3D.

Drukarze nieposiadający jak ja, własnej pracowni/gabinetu/warsztatu, wiedzą o czym mowa. Średnio zaawansowany wydruk, to koło 10+ godzin pracy drukarki. Praktycznie nie ma szans, żeby nie zahaczyć o godziny nocne. A drukarka oferuje całą masę dźwięków, które nie dadzą Ci zasnąć. Raz jedyny skusiłem się spać w pomieszczeniu, za drzwiami którego pracował mój Ender3. Koszmar 🙂

Źródła hałasu

Zasadniczo dwa: wentylatory oraz silniki krokowe. O ile wentylatory muszę jeszcze przemyśleć, to z silnikami poszło całkiem sprawnie. Postanowiłem odizolować silnik osi X oraz Y, od ramy drukarki. Rama drukarki dla silników, jest tym, co pudło rezonansowe dla strun gitary. Zamienia ich drgania, w (uciążliwy) dźwięk.

Użyłem absorberów – elementów elastycznych montowanych pomiędzy silnikiem a ramą drukarki.

Efekt można obejrzeć na filmie poniżej. Warto użyć słuchawek, żeby wyłapać różnicę w pracy drukarki.

Jest to stosunkowo niedroga i prosta modyfikacja. Poniżej znajduje się lista użytych materiałów. Oprócz dwóch absorberów, zdecydowałem się także na radiatory.

Mają one za zadanie odprowadzenie ciepła z silników krokowych, które ‘normalnie’ było by rozpraszane przez ramę drukarki. Ale zastosowane absorbery, skutecznie blokują tę wymianę.

Materiały/sprzęt

Co dalej

  1. wymiana wentylatora w zasilaczu
  2. wymiana oraz sterowanie wentylatorem hotendu – teraz to najgłośniejszy element.
  3. wyłączanie drukarki po zakończeniu wydruku
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments