Zamknięty podajnik filamentu ::drybox::

  • Kamil 

Moja drukarka stoi na ladzie pomiędzy kuchnią i salonem. Na nieszczęście, obok czajnika. A jak wiadomo, filamenty za wilgocią nie przepadają. Więc postanowiłem przygotować suchy pojemnik, czyli DRY-BOX. Koncepcja dry-boxa jest znana od dosyć dawna, ale chciałem się podzielić moją konstrukcją, żeby oszczędzić Wam chociażby poszukiwań odpowiedniego pojemnika. W mojej konstrukcji użyłem łożysk. Nie dlatego że są niezbędne. Raczej dlatego, że w przypływie szału zakupów, nabyłem ich całą masę. Teraz próbuję je utylizować 🙂 Całą resztę, czyli pojemnik i śrubę i nakrętkę nabyłem w Leroy Merlin. Ze względu na małą ilość miejsca koło drukarki, zdecydowałem się na wersję mieszczącą jedną szpulę filamentu.

 

Materiały

  • opcjonalnie dwa łożyska 688RS (8x16x5)
  • śruba M8X140
  • nakrętka M8 
  • pojemnik (SPACEO 9L z Leroy Marlin)
  • rurka ptfe

Jak łatwo się domyślić – balkon

Drukujemy i składamy

Całość składa się z 3 drukowanych elementów. Ośki oraz dwóch wieszaków. Do ośki wciskamy wspomniane wcześniej łożyska 688RS, przekładamy przez nie śrubę i zakręcamy nakrętkę. Nakrętkę warto zabezpieczyć przed samoczynnym odkręcaniem. Ja podkradam żonie lakier do paznokci (wyłącznie w tym celu). Wieszaki mocujemy za pomocą wkrętów (lub M3X25) do ścian pojemnika, tak żeby dolna śruba znalazła się około 123mm mierząc od dołu pojemnika. To powinno pozwolić na montaż większości szpul, oraz zapewnić miejsce dla pochłaniacza wilgoci.

Wyprowadzanie filamentu

Początkowo chciałem użyć złączki która przyszła z moim Endrem, mocując ją bezpośrednio w pojemniku, ale trafiłem na ten projekt. Wygląda przyjemnie, drukuje się dosyć szybko i zawsze zostaje nam złączka w zapasie. Drukujemy wersję z dłuższym gwintem. Do zamocowanego konektora, wprowadzamy rurkę ptfe. W mojej instalacji użyłem rurki na całej długości, od środka dryboxa aż do wejścia exrtudera.

Coś ekstra

Zaprojektowałem uchwyt dla czujnika temperatury i wilgotności.  Dobrze jest go zamontować poniżej osi, żeby nie przeszkadzał we wkładaniu filamentu. 

Galeria zdjęć

 

Pobierz .stl

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments