MIKROSKOP stereoskopowy

  • Kamil 

Zakup mikroskopu planowałem od pewnego czasu. Ale zawsze znajdowałem lepsze pomysły, na wydawanie pieniędzy. Do czasu, kiedy spaliłem płytę MKS GEN L. Powodem tego, był bardzo koślawo polutowany sterownik silnika krokowego. Pomimo, że przyłożyłem się do tego lutowania, w zasadzie nie miałem szans na powodzenie. Odstępy między padami, na których należało zrobić luty, był szerokości dziesiątych części milimetra.

Wybór urządzenia.

Mamy 21 wiek, więc wiadomo, zaczynamy szukać wśród urządzeń elektronicznych. Tutaj dostępne są modele podłączane przez kabel USB do komputera, gdzie obraz wyświetlany jest na monitorze. Drugi rodzaj, to podobne do pierwszych, ale z wyjściem HDMI. Trzeci, z wbudowanym monitorem LCD (złośliwi mówię że nawet TFT). Wszystkie wspomniane mają te same bolączki. Pierwsza z nich to latencja. Czyli opóźnienie pomiędzy ruchem narzędzia a obserwowanym obrazem. Jeżeli oglądamy nieruchomą próbkę, w zasadzie nie ma ona większego znaczenia. Ale kiedy np. lutujemy – nawet kilkadziesiąt milisekund opóźnienia, znacząco pogarsza komfort pracy.  Drugą bolączką jest brak stereoskopii, czyli przestrzennego widzenia. Mając do dyspozycji pojedynczy okular (tutaj obiektyw) widzimy płaski obraz – tak jak w przypadku przysłonięcia jednego oka. Tak więc porzuciłem pomysł na kupno elektronicznego urządzenia i wybrałem w pełni analogowy mikroskop stereoskopowy.

 

Urządzenie jest wykonane głównie z plastiku. Posiada dużą wysokość roboczą – około 7 do 10 cm. Pozwala to na swobodne manipulowanie np. grotem lutownicy. Regulacja z osi pionowej odbywa się za pomocą podwójnego pokrętła. Druga regulacja – przyznam że wymagająca pewnej wprawy – to szerokość okularów. Podobnie jak w przypadku lornetki, musimy dopasować rozstaw szkieł do naszych oczu. 

Słowo o mankamentach

Pozycja robocza. Urządzenie pracuje w pionie, więc może po dłuższym czasie, powodować drętwienie karku. Planuję temu zaradzić, projektując i drukując podstawkę, która przechyli cały mikroskop. Wymienne okulary są osadzone bardzo luźno w oprawach. Osłony na oczy, są luźno osadzone na szkłach i mają tendencję do przesuwania się. Czyli drukujemy nowe 🙂 Wszystkie wspomniane wyżej, mają wpływ jedynie na komfort. Nie przeszkadzały mi w pierwszych (bardzo satysfakcjonujących) lutowaniach.

Powiększenie

Ponieważ nie byłem – i w zasadzie dalej nie jestem – pewny, co do wyboru powiększenia , zdecydowałem się na zestaw z dodatkowymi okularami. Powiększenie x10 jest wystarczające. Pozwala dosyć łatwo namierzyć interesujący nas element lub narzędzie. Nie do końca rozumiem dlaczego, ale znacznie łatwiej jest mi dopasować szerokość okularów w szkłach x20.

Powiększenie x10

Za to x20 są też nieco ciemniejsze. W tej chwili nie potrafię powiedzieć które szkła są lepsze. Ale częściej wybieram x20.

Powiększenie x20

Zamówienie złożyłem 22 czerwca na stronie Aliexpress.com Przesyłkę dostarczyła Poczta Polska w dosyć rekordowym czasie, 11 dni kalendarzowych.

Kliknij aby przejść do strony produktu

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments